Az utóbbi években a házaspárok/párok egyre nagyobb százaléka 30 fölött vállal gyermeket. Igen, sajnos leköt bennünket a tanulás, karrier, pénzhajkurászás… Ennek megfelelően érdemes néhány vizsgálatot elvégeztetni, hogy előre kiküszöbölhetőek legyenek az esetleges sikertelen hónapok.
Nézzünk néhány ajánlott vizsgálatot:
Alaplabor-vizsgálat keretében:
· Teljes vérkép
· Rubeola (rózsahimlő) elleni védettség
· HIV
· Gonorrhoea, chlamydia és szifilisz
· Vércsoport-meghatározás és ellenanyagszűrés
· Hepatitis B-szűrés
· Hemoglobin
· Citológiai vizsgálat
· Pajzsmirigy-hormon (TSH)
· Cukorvizsgálat
· Andrológiai vizsgálat (férfiaknak)
További vizsgálatok keretében:
· HSG vizsgálat
Röntgenes petevezető átjárhatósági vizsgálat. A vizsgálat legoptimálisabb elvégzési ideje a menstruációt követő 10 napon belül.
A procedúra általában ún. egynapos sebészeti beavatkozás. Ennek során röntgensugarat elnyelő folyékony kontrasztanyagot juttatnak egy katéteren vagy a méhszájra felerősített ún. Shultze-eszközön keresztül a méhüregbe. A kontrasztanyag kirajzolja a méhüreg alakját, illetve a folyadék a petevezetőkön át kiáramlik a hasüregbe, ezáltal megjeleníti azt. A kontrasztanyag a petevezető(k) átjárhatósága esetén tócsaszerűen felhalmozódik a petevezető belső szájadékánál.
Amennyiben a vizsgálatot ultrarövid altatásban, vagy altató-nyugtató-fájdalomcsillapító gyógyszerek védelmében végzik, lehetőség van a folyadék nagyobb nyomással való befecskendezésére. Ennek segítségével a lezárt, de folyadékkal megnyitható petevezetők átfújhatók.
· Hiszteroszkópia
Különböző vérzési zavarok, meddőség, vetélési hajlam vagy ismeretlen eredetű alhasi panaszok okának tisztázására a méhüreg diagnosztikus tükrözése. Ezzel az vizsgálati módszerrel gyakran olyan elváltozásokat is fel lehet ismerni, melyeket más módszerek (pl. az ultrahanggal vagy a méhűri kaparással) nem tudnak kimutatni.
Optikai műszert vezetnek át a hüvelybemeneten és a méhnyak-csatornán keresztül a méhbe , melyet gáz vagy folyadék bejuttatásával kitágítanak. Így az optikai műszer segítségével a méh belső felületét és a méhnyálkahártyát megvizsgálják.
Általában rövid altatással végzik. A beavatkozás - amennyiben azt egyéb kezelésekkel nem kell kombinálni – egy napos kórházi tartózkodást igényel.
Természetesen vannak, akik ennyire nem akarnak rákészülni, de ettől függetlenül tisztában szeretnének lenni, hogy mikor legalkalmasabb az együttlét. Erre nagyon jó ciklusfigyelők vannak a neten, továbbá a hőmérőzés és a peteérést jelző teszt is hasznos tud lenni!;-)